Spotkanie z Pienińskim Gawędziarzem – Andrzej Dziedzina Wiwer

Dworek Gościnny, sala kameralna Jazz Bar [Zobacz inne wydarzenia w tym miejscu]

Ostatni termin: 19 lipca 2016 (wtorek)

Będzie o zwyczajach góralskich, przesądach, o tym  jak wygląda prawdziwy pieniński góral i co znaczy „bidula chudobno” wieczór pełen anegdot i ciekawostek pienińskich

Andrzej Dziedzina Wiwer - poeta, przewodnik, gawędziarz, regionalista, etnograf urodził się w 1945 roku w Szczawnicy. Jest członkiem i instruktorem zespołów regionalnych, m.in. Zespołu Regionalnego im. Jana Malinowskiego. Gwara jest dla niego znakiem tożsamości. Ratuje gwarowe określenia, które odchodzą już w niepamięć. Rzadko można już usłyszeć czystą gwarę góralską, ale w poezji Andrzeja Dziedziny Wiwra znalazła ona cenne schronienie. Poezja jego wyrasta z serca, z wyobraźni, doświadczeń i zachwytu, a równocześnie z góralskiej śpiewki.
Na jego dorobek składają się liczne artykuły w miesięczniku „Z doliny Grajcarka” oraz utwory poetyckie publikowane w prasie, antologiach i pracach zbiorowych oraz publikacjach książkowych: Droga Krzyzowo (1997), Cyś Ty (2006) oraz Wypominki (2009), które są zbiorami poezji w gwarze szczawnickiej. Za swą działalność w upowszechnianiu  kultury ludowej został uhonorowany dyplomem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Twórczość poetycka Andrzeja Dziedziny Wiwra wnosi wspaniały wkład w rozwój góralskiej poezji gwarowej, a w szczególności tak mało znanej poezji pienińskiej.

Wydarzenie w ramach projektu PIENIŃSKIE DZIEDZICTWO, czyli Spotkania z Kulturą Pienińską, realizowanego przez Fundację Andrzeja Mańkowskiego-Szczawnica dzięki wsparciu finansowemu Województwa Małopolskiego.

 

Wstęp
wolny
Bilety i rezerwacje
+48 18 540 04 00, e-mail: bilety@dworekgoscinny.pl
Telefon
+48 18 540 04 44
Adres
Park Górny 7, 34-460 Szczawnica
 

Grupa Thermaleo zastrzega sobie prawo do zmiany programu atrakcji.

© 2014 Thermaleo Sp. z o.o. - Wszelkie prawa zastrzeżone