Mistrz i uczeń – twórczość H.Zachwiei „Baltazara” i M. Dziedziny

Pijalnia Wód Mineralnych [Zobacz inne wydarzenia w tym miejscu]

Termin: 05 stycznia 2020 (niedziela) - 01 marca 2020 (niedziela)

Nowa wystawa w Galerii Pijalni Wód Mineralnych w Szczawnicy wpisuje się w organizowany przez Grupę Thermaleo & Uzdrowisko Szczawnica oraz Fundację Andrzeja Mańkowskiego cykl wydarzeń, promujących lokalne tradycje i kulturę. Ekspozycja prezentuje dorobek szczawnickich artystów rzeźbiarzy, zmarłego w 2014 roku Henryka Zachwiei „Baltazara” oraz jego siostrzeńca Marka Dziedziny. Wystawa dowodzi, jak ważna dla zachowania autentycznej kultury regionalnej jest niedoceniana dziś często relacja mistrz – uczeń, oparta na naturalnym przyswajaniu idei twórczych i tajników rzemiosła artystycznego.

Henryk Zachwieja „Baltazar” (1952-2014) - rzeźbiarz tworzący w drewnie rzeźby pełne, plenerowo-monumentalne oraz płaskorzeźby. Malował także obrazy olejne i na szkle. Twórca niepokorny, o oryginalnej wyobraźni i wielkiej pomysłowości. Jego twórczość charakteryzują eksperymenty twórcze, odkrywanie nowych możliwości tkwiących w rzeźbiarstwie i nieustające zaskakiwanie widza. Tematyką jego prac były głównie motywy góralskie, religijne, świąteczne i dawne, ludowe legendy. Jego prace zdobią wnętrza kościołów i kaplic (m.in. kapliczki na Sewerynówce w Szczawnicy). Znajdują się także w zbiorach muzeów oraz w prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą. Henryk Zachwieja brał udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych. Był laureatem wielu konkursów. Należał do Klubu Twórczego szczawnickiego oddziału Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, Stowarzyszenia Artystów Pienińskich i Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

Marek Dziedzina - urodzony w 1978 r. w Szczawnicy, od dziecka związany z góralską muzyką i rzemiosłem. Muzykę wpoił mu jego ojciec, a muzyczne pasje realizuje dziś jako basista w kapeli góralskiej „Zbójnicka”. Przygodę z rzeźbą ludową rozpoczął w warsztacie swojego wujka - Henryka Zachwiei, gdzie od najmłodszych lat przyglądał się procesowi twórczemu i z zachwytem chłonął rzeźbiarskie tajniki. Jednak dopiero po śmierci wuja, kiedy odziedziczył po nim warsztat i dłuto sam zaczął rzeźbić, co szybko okazało się być jego kolejną pasją. Od 2016 r. Marek Dziedzina należy do szczawnickiej filii stowarzyszenia TPSP, które zorganizowało pierwszą wystawę jego prac połączoną z konkursem, w którym otrzymał pierwszą nagrodę w kategorii rzeźba za „Chrystusa w koronie”. W 2018 roku na cmentarzu parafialnym w Szczawnicy, w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, został odsłonięty krzyż legionistów Piłsudskiego autorstwa Marka Dziedziny. Ponadto jego prace zdobią wiele kolekcji prywatnych.

Serdecznie zapraszamy!

Wystawa dostępna będzie do 1 marca 2020.

Organizatorami wystawy są: Grupa Thermaleo & Uzdrowisko Szczawnica, Fundacja Andrzeja Mańkowskiego, Grupa Podhalańska GOPR

 

Telefon
+48 18 540 04 22
Strona WWW
Adres
Plac Dietla 1, 34-460 Szczawnica
 

Grupa Thermaleo zastrzega sobie prawo do zmiany programu atrakcji.

Poznaj atrakcje turystyczne Szczawnicy

© 2014 Thermaleo Sp. z o.o. - Wszelkie prawa zastrzeżone